2016-08-13

Cukinijų perlofkė

Na ką.. Tenka pripažinti, kad ruduo jau laimi prieš vasarą. Kad džemperiai laimi prieš maikes, filmo peržiūra namuose laimi prieš iškylą prie marių, o tiršta rugpjūčio gėrybių sriuba – prieš ledinį uogų smūtį. Metas virti cukinijų perlofkę!


5 porcijoms reikia:
  • 150 ml perlinių kruopų (sausų)
  • 1200 g cukinijos
  • 1 paprikos (apie 200 g)
  • 1 didelės morkos (apie 120 g)
  • 1 svogūno
  • 1 didelės / 2-3 mažų skiltelių česnako
  • Aliejaus kepimui
  • Druskos, pipirų
  • 1 a. š. Jamaican Jerk prieskonių



Ką daryti?
Uždėti virti kruopas. Galima šiek tiek pasūdyti, bet galima virti ir be druskos.
Puode storu dugnu įkaitinti aliejų. Kubeliais supjaustyti svogūną, plonom riekelėm morką, juos suberti į puodą ir pakepinti.
Sukapoti česnaką ir pakepinti kartu su svogūnu ir morka ant silpnos ugnies.
Kubeliais pjaustyti cukiniją, papriką ir viską vis po truputį suberti į puodą. Viską supjausčius, įberti druskos, pipirų, išmaišyti, puodą uždengti ir kaitinti ant silpnos ugnies, kol viskas suminkštės (ir kitame puode išvirs kruopos).
Kai viskas suminkštėja ir prisikaupia skysčio, įberti jerk prieskonių (galima rasti prekybos centruose, žinoma, galima keisti ir kitais mėgstamais prieskonių mišiniais, pvz paukštienos, bet jerk dabar yra atradimas ir juos reikia dėti visur, ant visko ir po viskuo).
Išmaišyti, nukelti nuo ugnies, užsidėti prijuostę ir sublendinti sriubą iki vientisos tyrės.
Į sriubą įmaišyti išvirusias perlines kruopas.
Papučiam ir valgom. 

2016-08-10

Pirmoji veganų mugė Lietuvoje - jau rugsėjo 10-ąją dieną

Lygiai už mėnesio Lietuvoje įvyks pirmoji veganų mugė. Dalinamės organizatorių informacija apie šį labai laukiamą renginį, kuriame dalyvausime ir mes. Turėsime, žinoma, riešutų sviesto ir savo parašytą veganiškų receptų knygą.

Rugsėjo 10 d. sostinės viešbutyje „Panorama“ vyks pirmoji Lietuvoje veganų mugė „Vegfest LT“. Jos lankytojai galės paragauti iš augalų pagamintų kumpių, dešrelių, įvairių rūšių pieno, sūrio, jogurto ir netgi varškės sūrelių, paskanauti be kiaušinių, grietinės ir sviesto iškeptų tortų ir pyragų, įsigyti įvairių ekologiškų prekių, veganiškos kosmetikos ir parfumerijos, receptų knygų, veganų atributikos. 
 
ZATAR
Veganizmas laikomas šiuo metu sparčiausiai pasaulyje plintančiu judėjimu. Jungtinėje Karalystėje veganų skaičius per pastaruosius keletą metų išaugo daugiau nei dešimtį kartų ir šiuo metu viršija pusę milijono. Izraelyje veganai sudaro daugiau nei 5% visų gyventojų. „Lietuvoje tikslus veganų skaičius nėra žinomas, tačiau pakankamas, kad jau organizuoti veganams skirtą renginį“, - sako „Vegfest LT“ sumanytoja Ventė Viteikaitė. Socialiniame tinkle „Facebook“ merginos suburta grupė „Lietuvos veganai“ šiuo metu vienija beveik 10 tūkstančių narių.

Į šią augančią grupę jau atkreipė dėmesį verslas – prekybos centruose atsiranda atskiros veganiško maisto lentynos, o maitinimo įstaigos į meniu įtraukia vis daugiau ir įmantresnių patiekalų be gyvūninės kilmės ingredientų. „Būti veganu tampa vis lengviau“, - džiaugėsi V.Viteikaitė. 

Rupūs miltai
 Idėja rengti „Vegfest LT“ jai kilo apsilankius keletoje panašių renginių užsienyje. Anot jos, veganų renginiai organizuojami visame pasaulyje, o ypač populiarūs Vakarų Europoje, JAV, Kanadoje, Australijoje, Izraelyje, Rusijoje. Į juos susirenka tūkstančiai žmonių. Pernai Londono veganų festivalyje pirmą kartą apsilankiusi mergina prisiminė, kad norinčių patekti į vidų buvo tiek daug, jog teko daugiau nei valandą stovėti eilėje.

Organizuoti mugę Ventę paskatino noras su veganišku gyvenimo būdu supažindinti kuo daugiau žmonių bei paskatinti veganams draugiškus verslus, padėti jiems pasiekti pirkėją. Atėjusieji į mugę galės paragauti įvairių mėsos produktų pakaitalų, pavyzdžiui, iš sojų popelių gaminamos tempės, ar iš kviečių gaminamo seitano – jo tekstūra ir skonis toks panašus į mėsos, kad žmonės negali patikėti, jog valgo augalinį produktą. Bus taip pat galima įsigyti įvairių rūšių augalinio pieno ir jo produktų, veganiškų ir žaliavalgiškų skanėstų, užkandžių ir karštų patiekalų, vietinių ir atvežtinių ekologiškų prekių, veganiškos kosmetikos, parfumerijos, higienos priemonių, receptų knygų, be gyvūninio pluošto pagamintų drabužių ir aksesuarų, veganų atributikos. Atrinkdama mugės dalyvius didžiausią dėmesį Ventė kreipė į nedidelius verslus, daugiausiai gaminančius iš vietinių žaliavų. Be lietuvių bus ir keletas svečių iš užsienio – iš viso mugėje dalyvaus beveik pusšimtis įmonių.
Raw Cakes
Staliukus taip pat turės kelios gyvūnų teisių organizacijos – jų nariai nemokamai konsultuos visus, besidominčius veganizmu ir augaline mityba. Be to vyks paskaitos, diskusijos, maisto gaminimo pamoka, filmo peržiūra, veiks vaikų zona.

Veganai mano, jog nedera naudoti gyvūnų savo reikmėms. Veganišką gyvenimo būdą žmonės renkasi ir dėl to, kad jis sveikesnis, pigesnis, mažiau kenksmingas aplinkai. Veganai nevartoja jokių gyvūninės kilmės produktų – mėsos, žuvies, jūros gėrybių, pieno, kiaušinių, medaus, vengia kailio ir odos dirbinių, neina į zoologijos sodus, delfinariumus ir cirką su gyvūnais.
Sviestas sviestuotas ir Veganiška virtuvė
Jau penketą metų veganiškai gyvenanti Ventė teigė, kad pakeitus mitybą sumažėjo peršalimų, atsirado daugiau energijos, pagerėjo miegas. Kalbant apie veganišką mitybą netrūksta skeptikų, tačiau netgi Pasaulinė sveikatos organizacija pripažino ją kaip visavertę ir mini, jog ji padeda išvengti kai kurių sunkiai pagydomų ligų. „Be to veganiškas maistas – itin skanus ir įvairus. Ateikite į mugę ir patys tuo įsitikinsite“, - kvietė organizatorė. Mugė veiks nuo 10 iki 16 val., įėjimas nemokamas.

2016-07-31

Makaronai su pupelėmis ir anakardžių grietine

Čia yra sprendimas, kuomet aš (Milda) noriu makaronų, o Dovilė nori ~ko nors sotaus~. Kietagrūdžiai makaronai, pupelės, riešutai – skamba tikrai sočiai. :D


2 porcijoms reikės:
  • 180 g kietagrūdžių makaronų
  • dviejų skiltelių česnako
  • pusės skardinės konservuotų pomidorų
  • pusės skardinės konservuotų pupelių
  • 3-4 v. š. anakardžių grietinės*
  • 2 v. š. maistinių mielių dribsnių (nebūtina)
  • 1 v. š. sojų padažo
  • šviežių bazilikų arba petražolių
  • aliejaus kepimui 

Ką daryti?
  1. Makaronus išvirti saujele druskos pasūdytame vandenyje.
  2. Tuo metu įkaitinti keptuvę, įpilti aliejaus. Stambiai sukapoti česnako skilteles ir suberti į keptuvę. Šiek tiek juos pačirškinus (nelaukti kol paruduos, nes parudavę taps kartūs), sukrėsti konservuotus pomidorus. Pusė skardinės tai būtų maždaug 3 konservuoti pomidorai (ir sultys). Keptuvėje mentele ar mediniu šaukštu juos „sukapoti“, pakepinti.
  3. Įpilti sojų padažo, suberti mielių dribsnius, įdėti anakardžių grietinės. Kaip jos pasigaminti, rasite apačioje. Jeigu anakardžių grietinės nesate iš anksto pasigaminę ir, pavyzdžiui, turite nuo riešutų pieno likusių išspaudų, galite dėti porą šaukštų šių išspaudų ir porą šaukštų sojų jogurto arba grietinėlės. Na, kaip nors teks išsisukti ir suteikti patiekalui kremiškumo bei tirštumo.
  4. Suberti pupeles (tinka ir konservuotos baltosios mažos pupelės) ir įpilti samtuką makaronų vandens. Pamaišyti, pakepinti ir išvirus makaronams suberti juos į keptuvę.
  5. Vėl viską gerai išmaišyti, kad padažu pasidengtų visi makaronai, apibarstyti juos šviežiais žalumynais ir valgyti. 

*Anakardžių grietinė. Ji gaminama taip: 50 g anakardžių užpilti vandeniu (kad apsemtų bent per 2 cm) ir palikti brinkti 5 valandas. Nupilti vandenį, įspausti citrinos sulčių (maždaug pusės citrinos, ragaukite!) ir susmulkinti rankiniu trintuvu. Smulkinant vis pilti po 1 v. š. šalto vandens, kol grietinė taps norimo tirštumo.

Grietinė

2016-06-22

Tofu piršteliai


Pats paprasčiausias būdas valgyti tofu – ant trapučio užsitepti riešutų sviesto su cinamonu, uždėti porą riekelių tofu ir mėgautis šiuo baltymų sumuštiniu. Antras pagal paprastumą receptas – užmarinuoti tofu ir kepti (keptuvėje, orkaitėje arba lauke, grilyje). Kuo ilgiau marinuosite, tuo geresnį rezultatą gausite. 

 2 žmonėms pavalgyti reikės (tiek, kiek matosi nuotraukoje viršuje):
  • 250 g kieto tofu
  • 2 v. š. alyvuogių aliejaus
  • 3 v. š. sojos padažo
  • 3 v. š. balzaminio acto
  • 2-3 skiltelių česnako
  • Po 1 a. š.: kmynų, petražolių
  • Po ½ a. š.: bazilikų, raudonėlio, gelsvės
  • 1/3 a. š. cinamono
  • ¼ a. š. malto džiovinto imbiero
  • 4 v. š. pomidorų padažo
  • 1 a. š. agavų sirupo



Ką daryti? 
  1. Tofu galima nusipirkti parduotuvėje arba pasigaminti. Gaminimo procesas aprašytas čia: „Naminis tofu“ 
  2. Tofu supjaustyti plonomis (apie 0,5 cm storio) riekelėmis. Riekeles sudėti į sandarų indą.
  3. Sumaišyti marinatą iš visų ingredientų, užpilti ant tofu, gerai išmaišyti ir palikti šaldytuve marinuotis 1-2 dienas arba bent per naktį.
  4. Kepsnelius kepti įkaitintoje keptuvėje ant silpnos-vidutinės ugnies, kol gražiai iš abiejų pusių apskrus, arba orkaitėje, įkaitintoje iki 180°C 30 minučių (po 15 minučių apverčiant) arba grilyje.
  5. Skanaus. Mėgaukitės vasara ir sočiais, veganiškais skanumais!



2016-05-05

Makaronai su puriu špinatų-sojų padažu

Kartą Milda ryžtingai nuėjo į virtuvę su tikslu realizuoti po tofu gamybos likusias sojų išspaudas. Kurį laiką ji ten blaškėsi, mėtė puodus ir murmėjo, kol galiausiai po namus pasklido maloniai rūgštus česnakų aromatas. Girdėjau, kaip kažkas kunkuliuoja, o Milda patenkinta ritmingai spragsi pirštais. Nieko nesupratau, bet nekantriai laukiau. Ir tada ji atnešė šitai. Šitą garuojantį purų dalyką. Lyg makaronai būtų apvolioti kokiam tai debesėlyje, suprantat. Paprastai termiškai apdoroti špinatai man atsiduoda žuvim, bet tik ne šituose makaronuose – čia jie labiau primena… Aš nežinau, ką primena, gal išlydytą varškės sūrį? Iš tikro tai koks skirtumas, ką primena – svarbu, kad labai skanu. Ir dar svarbu, kad taip galima sunaudoti tofu (arba sojų pieno) subproduktus. Nemėtykime maisto! :)


2 porcijoms:


  • 160 g mėgstamos formos makaronų (mūsų favoritai – Fussili)
  • druskos
  • 120 g (6 „tablečių“) šaldytų špinatų
  • 3 skiltelių česnako
  • 2 v. š. aliejaus (kepimui)
  • 2 a. š. sezamų sviesto tahini
  • 125 ml sojų grietinėlės
  • 3 v. š. sojų išspaudų (75 g), likusių nuo sojų pieno arba tofu gaminimo
  • 50 ml sojų pieno
  • sulčių iš 1/4 ar 1/3 citrinos

Ką daryti:

Į verdantį vandenį įberti saujelę druskos ir makaronus. Virti tiek, kiek esate įpratę virti, arba tiesiog pagal pakuotės nurodymus (7-11 min., priklausomai nuo makaronų)

Kol verda makaronai, į troškintuvę arba puodą storu dugnu sumesti šaldytus špinatus, vis pamaišant leisti jiems suminkštėti. Įpilti aliejaus, suberti smulkiai supjaustytus česnakus.

Pakvipus kepamiems česnakams supilti grietinėlę, sezamų sviestą „Tahini“, pieną, citrinos sultis ir sukrėsti sojų išspaudas. Viską troškinti vis maišant. Makaronams baigiant virti, į padažą įpilti 3/4 – 1 samtį makaronų vandens.

Makaronų vandenį nupilti, makaronus sukrėsti į padažą, gerai išmaišyti ir dar minutėlę pakaitinti. Viskas!

P. S. Sojų pieną su citrinos sultimis galima keisti natūraliu nesaldintu sojų jogurtu. Reikėtų maždaug 3 kaupinų v. šaukštų.

2016-02-22

Makaronai su kreminiais brokoliais

Kartą mus tokia alkana neviltis apėmė, kad net pradėjom juokauti apie makaronus su brokoliais. Oi, sakom, ne, toks derinukas tai jau tikrai ne mums. Bet kadangi nelabai ką kito po ranka turėjom, pradėjom kurti receptą. Kūrėm pusiau juokais, bet galiausiai taip susiviliojom (ir dar labiau išalkom), kad puolėm savo svaičiojimus įgyvendinti. O kai pasigaminom… Nuostabumas! Toks lengvas, bet turtingas patiekalas. Pieniukyje patroškintas purus brokolis labai dera su švelniai rūgštoku jogurtiniu tahini padažu. Ir ne, visai ne dėl to, kad labai norėjom valgyti! :D Gaminom dar ne kartą, nes labai skanu. Ir pagaminama per tiek laiko, kiek verda makaronai.


2 porcijoms:
  • 160 g mėgstamos formos makaronų (mūsų favoritai – Fussili)
  • 400 g šviežio arba šaldyto (bet neatšildyto) brokolio
  • 2 skiltelių česnako
  • 2 a. š. džiovintų paprikų dribsnių (arba 1 a. š. miltelių)
  • druskos
  • pipirų
  • 150 ml augalinio pieno (pvz., nedaug pasaldinto migdolų)
  • 2 v. š. aliejaus (kepimui)
Padažui:
  • 6 a. š. natūralaus sojų jogurto be priedų (pvz., Rainbow)
  • 1,5 a. š. tahini
  • Sulčių iš pusės citrinos
  • 3 a. š. vandens
  • 2 žiupsnelių druskos (arba pagal skonį)

Ką daryti:
Į verdantį vandenį įberti saujelę druskos ir makaronus. Virti tiek, kiek esate įpratę virti, arba tiesiog pagal pakuotės nurodymus.
Kol verda makaronai, troškintuvėje ant vidutinio stiprumo ugnies pakepinti nedideliais žiedynėliais susmulkintą brokolį.
Kai jis truputį apskrus, suberti prieskonius ir užpilti pienu. Virti neuždengus ir maišant brokolį vis pasmulkinti (panašiai, kaip gaminant brokolienę).
Kai troškintuvėje beveik nebeliks skysčio, suberti kapotą česnaką ir uždengus troškinti ant labai silpnos ugnies, kol makaronai baigs virti.
Iš padažo ingredientų sumaišyti padažą. Į brokolienę suberti makaronus ir supilti padažą, viską nuoširdžiai išmaišyti.
P. S. Pabarstyti maistinių mielių dribsniais – labai tinka.
P. P. S. Jei norisi gaivesnio varianto, tinka konservuoti ananasai. Jei norisi sūresnio ir sunkesnio – saulėje džiovinti pomidorai.