2014-12-18

Bananinis „plombyras“!


Mes mėgstam šiek tiek prasilenkti su sezonais. Pvz., kai namuose įjungia šildymą, pradedam gaminti šaltibarščius, o štai artėjant Kalėdoms sugalvojom pasidaryti ledų, nes kodėl gi nepažiūrėjus filmo, jaukiai susivyniojus į dekį ir šaukštu kabinant skanius ir sveikus ledus? Juos pasigaminti labai paprasta, o modifikavimo pagal savo skonį galimybės – beribės. Tereikia labai gerai sunokusių bananų, pageidaujamų priedų (riešutų sviesto, šokolado, razinų – ko tik norit) ir galingo maisto smulkintuvo. Na, ir dar, žinoma, šaldiklis praverstų.

1 nemažai dėžutei ledų reikės:

  • 6 labai gerai sunokusių bananų
  • 1-2 kupinų šaukštų anakardžių Sviesto sviestuoto (nebūtina, bet LABAI praturtina skonį ir tekstūrą) – žinoma, tiktų ir kitoks sviestas, pvz., Klasikinis žemės riešutų arba Saulėgrąžų sviestas sviestuotas
  • 1 dosnaus žiupsnio cinamono
  • 100 ml sojų pieno (nebūtina)
  • kapotų skrudintų riešutų pabarstymui

Ką daryti:

1. Supjaustyti bananus plonais griežinėliais, sudėti į sandarų maišelį arba dėžutę ir palaikyti šaldiklyje bent jau per naktį.

2. Ištraukti bananus iš šaldiklio, palaikyti juos kambario temperatūroje 10-15 min. ir dėti į maisto smulkintuvą. Malti, kol gausite vientisą ledų masę. Sudėti norimus priedus (riešutų sviestą, cinamoną, sojų pieną ir pan.) ir dar šiek tiek pamalti. Galit valgyti iškart arba sudėti į sandarų indelį ir laikyti šaldiklyje. Išėmus iš šaldiklio teks ledus bent keliolika minučių palaikyti kambario temperatūroje, kad šiek tiek atitirptų. Prieš valgant dar siūlom pabarstyti ledus kapotais skrudintais žemės riešutais – niam! Skanaukit ir veganus bei neveganus draugus vaišinkit – tegul jie maloniai nustemba, kokį skanų plombyrą iš dviejų ingredientų pagaminot.

2014-11-26

Salotos su špinatais ir keptu tofu


Salotos gali būti ir labai neįdomus, ir labai įdomus patiekalas. Jį paįdominti galima įvairiausiais salotų užpilais/padažais arba kokiais nors įdomiais ingredientų deriniais. Šįkart siūlom jums išbandyti salotas su špinatais (dabar kaip tik "Prismoj" akcija!) ir pikantišku keptu tofu. Šitaip paruoštas tofu kol dar šiltas stebėtinai primena keptą varškės sūrį, o kai atvėsta - šiek tiek primena vištieną. Toks pagardas tiktų ne tik salotoms, bet ir troškiniams ar dar kam nors, kas šauna į galvą.

Keptam tofu reikės:
  • 1 pakelio kietojo tofu,
  • 1 v. š. sojų padažo,
  • 1 a. š. obuolių arba balzaminio acto,
  • šlakelio aliejaus,
  • paukštienos prieskonių arba kokio nors kito mėgstamo mišinio ir kokių nors žolelių,
  • 1 skiltelės česnako.
Salotoms (proporcijas pasikoreguokit pagal skonį):
  • špinatų,
  • aisbergo ar kitų salotų,
  • pomidorų,
  • agurkų,
  • alyvuogių,
  • balzaminio acto/citrinos sulčių,
  • mėgstamo aliejaus,
  • druskos, pipirų ir kokių nors žolelinių prieskonių.

Ką daryti:
  1. Pirmiausia iškepti tofu. Nusunkti išpakuotą tofu ir kaip įmanoma nusausinti popieriniais rankšluosčiais. Supjaustyti norimo dydžio kubeliais ir dubenyje gerai išmaišyti su sojų padažu, actu, aliejumi, prieskoniais ir išspaustu česnaku. Palikti bent kelioms minutėms pastovėti, tada mesti į įkaitintą keptuvę su kokiais 2 v. š. aliejaus. Kepti kartas nuo karto pamaišant, kol skaniai paruduos. Palikti pilnai atvėsti ir pasistengti visko nesuvalgyti, kol vėsta.
  2. Salotų dalykus susmulkinti norimo dydžio ir formų gabalėliais, sumaišyti su actu/citrinos sultimis, aliejumi ir prieskoniais. Įmaišyti arba ant viršaus užberti pilnai atvėsusį keptą tofu.

2014-11-19

Kugelis-moliūgelis



Dovilė yra keista. Ji pietums nevalgo patiekalo, jeigu jis susideda tik iš bulvių. Arba tik iš kokių nors makaronų. Ji sako, kad jai norisi dar ko nors, kad būtų maistingiau: salotų ar šiaip ko. Tai šitas kugelis-moliūgelis yra kompromisas, kai Milda užsimano kugelio, bet viena pati neketina visos skardos suvalgyti (nors būna ir taip). Moliūgas prisideda prie puikios kugelio tekstūros (kadangi jį mėgstam skystesnį) ir suteikia jam apetitingą gelsvą spalvą. O prie šito moliūgelio labai primygtinai jums rekomenduojam išbandyti anakardžių grietinę.

Nedidelei skardelei reikės:
  • ~500 g bulvių,
  • ~400 g moliūgo (proporcijas galit pagal poreikį keitalioti, bet moliūgo turėtų būti mažiau nei bulvių),
  • 1 kubelio sultinio,
  • žiupsnio druskos (priklausomai nuo sultinio sūrumo),
  • pipirų,
  • ~5 šaukštų aliejaus - pagal riebumo poreikį.
Ką daryti, ką daryti:
  1. Bulvių tarka sutarkuoti bulves ir moliūgą.
  2. Užplikyti gautus tarkius sultinio tirpalu (kubelis sultinio, ištirpintas ~0,75 stiklinės (150 ml) vandens). Suberti druską (dėl visa ko paragaukit masę, ar reikia papildomai pasūdyti), pipirus. Išmaišyti.
  3. Pilti aliejų, įmaišyti, bet nepersistengti. 
  4. Krėsti masę į aliejumi pateptą skardą ir kepti gerą valandą ~200 laipsnių karštyje.

2014-11-13

Bananiniai piršteliai

Tai va, ir vėl spindinčiom kaip mažų vaikų akim prisipirkom krūvą pigesnių bananų. Smagu, kai prie namų yra net trys daržovių kioskai! O ką su jais veikt? Švieži - labai skanu, bet kartais norisi kažko sočiau... Tokiu atveju juos tinka dėti į košę, bet jeigu norisi tvirtesnės tekstūros - košė netiks. Dar galima kepti bananų duoną, bet, pasirodo, kepimo milteliai irgi kažkada namuose baigiasi. Na, geriau tegul milteliai baigiasi negu jų galiojimo laikas (taip, jie turi galiojimo laiką). Bet grįžkim prie mūsų bananų pirštelių. Jie tokie paprasti, kad net nenoriu nustoti rašyt įžangos. Susideda viso labo iš dviejų ir vieno pasirinktino ingrediento! Genialu. Nusižiūrėjau mintį šiame video, ypač patiko kaip tie piršteliai formuojami - dviem šaukštais. Labai smagus užsiėmimas.



2 nedideliems žmonėms skaniai papusryčiauti reikės:
  • 2 didelių bananų,
  • 1 stiklinės (~200 ml) avižinių dribsnių,
  • susmulkintų datulių, razinų, šokolado gabalėlių - ko tik norisi,
  • žiupsnio druskos ir vanilinio cukraus, pagal poreikį - cinamono. Saldumo tikrai netruks.
Ką daryti:
  1. Bananus sutrinti šakute ir sumaišyti su žiupsniu druskos, vaniliniu cukrum ir avižiniais dribsniais. Siūlau avižinius dribsnius porą kartų kokteilinėje arba kombaine trumpai pamalti, kad dalis susikapotų, bet jei labai skubat, galit dėti ir nekapotus - šiek tiek pakis tekstūra, bet ką jau padarysi, kad taip skubat. :D Tešla turi gautis tiršta, bet maišoma šaukštu ir nebiri. Jei nesmulkinot dribsnių, gali būti kiek biroka, bet nepergyvenkit - kepant sustandės.
  2. Įmaišyti norimus priedus.
  3. Dviem šaukštais formuoti pirštelius (žr. video) ir dėti ant aliejumi negausiai pateptos kepimo skardos. Pasistenkit, kad būtų panašaus dydžio - tuomet tolygiai iškeps. O dėl grožio - na, kaip ir video autorius sakė: kuo jie negražiau atrodo, tuo skanesni. :D
  4. Kepti 180 laipsnių temperatūroje kol gražiai apkeps ir sutvirtės (apie 30 min, bet dėl visa ko patikrinkit). Piršteliai turėtų būti šiek tiek paskrudę išorėje, bet ne perdžiūvę viduje - žodžiu, "chewy".
Labai skanu su migdolų sviestu!

2014-11-10

Universalioji bandučių tešla

Viena draugė, išgirdusi, jog ketinam kepti mielines bandeles, labai nudžiugo, nes po tapimo vegane ji labiausiai pasiilgsta būtent minkštų mielinių bandelių. Kaip keista - juk jas veganiškas pagaminti taip paprasta! Dalinamės universaliu receptu, kurį galėsite pritaikyti pagal savo smaližiškus arba... sūrižiškus poreikius.


Tešlai reikės:
  • 4 šaukštelių sausų mielių
  • 2 stiklinių vandens
  • 2/3 stiklinės cukraus
  • 2/3 stiklinės aliejaus
  • 2 šaukštelių druskos
  • ~6 stiklinių miltų
Įdarai:
1. Bet kuris riešutų sviestas + vanilinis cukrus arba
2. Keli šaukštai aliejaus, cukrus, vanilnis cukrus ir kuris nors iš šių priedų: aguonos, cinamonas, kokoso drožlės, razinos, uogienė / džemas
3. Keli šaukštai aliejaus, česnakas, alyvuogės
4. Kepti grybai su svogūnais, prieskoniais
5. Keptos paprikos su česnakais, svogūnais, prieskoniais

Kaip gaminti?
  1. Dubenyje mieles užpilti stikline šilto vandens, įdėti šaukštelį cukraus ir išmaišyti. Palaukti 10 minučių, kol mielės suputos. Tuomet supilti likusį cukrų, druską, aliejų, kitą stiklinę vandens ir išmaišyti.
  2. Suberti 4 stiklines miltų ir gerai išmaišyti šaukštu. Tuomet berti tiek miltų, kad tešla taptų smagiai minkoma (minkšta, bet ne per lipni).
  3. Dubenį uždengti rankšluosčiu, kad tešla nedžiūtų, ir palikti valandai šiltoje vietoje pakilti.
  4. Tešlą pasidalinti į kelias dalis ir kočioti plonais lakštais.
Įdaro dalis.
1 įdaras: tešlos lakštą ištepti riešutų sviestu, pabarstyti vaniliniu cukrumi, galima berti ir kokių nors prieskonių iš antrojo įdaro. Tešlą suvynioti ir supjaustyti į mažas bandutes, kurios kepant padvigubės. Beje, kuo didesnės bandelės - tuo minkštesnės.
2 įdaras: lakštą ištepti truputėliu aliejaus (kad būtų drėgna, bet ne pernelyg šlapia), pribarstyti daug cukraus ir šiek tiek vanilinio cukraus. Tuomet barstyti, ko tik namie yra – cinamono arba kokoso drožlių, vandenyje mirkytų ir sumaltų aguonų ar razinų, taip pat galima tepti uogienę, tačiau plonai, nes ji išbėgs. Tešlą suvynioti ir supjaustyti į mažas bandutes, kurios kepant padvigubės.
3, 4, 5 įdarai: jeigu norite nesaldžių bandelių, cukraus į tešlą dėkite tik pradžioje (į mieles su vandeniu – šaukštelį), taip pat galite dalį baltų miltų keisti pilno grūdo miltais. Jeigu įdaras smulkus (sumalti grybai, smulkiai kapotos alyvuogės), tepkite ant lakšto ir  vyniokite į vyniotinį. Jeigu įdaras stambus (stambiai pjaustytos paprikos, svogūnai ir t. t.), lakštą pjaustykite kvadračiukais, krėskite įdaro šaukštą ir formuokite apvalias bandeles.

Skardą pabarstykite miltais ir kepkite 20-30 minučių 180 laipsnių temperatūroje (kol gražiai parus).

2014-11-03

Šokoladinis-apelsininis pyragas

Šitą pyragą Dovilė kepė jau nežinia, kiek kartų. Ir vis kitaip. Matot, tikslūs matavimai nėra Dovilės stichija - ji labiau mėgsta gamint viską, taip sakant, iš akies. Bet kadangi vis gaudavosi laaabai skanus ir turtingas pyragas, vieną kartą ji ėmė ir pamatavo viską, ką dėjo. Gavosi storas ir drėgnas pyragas, sužavėjęs ir veganus, ir ne veganus. Beje, slapto ingrediento - džiovintų slyvų lyg ir niekas neatspėjo (Milda nesiskaito :D). Receptas gali atrodyti ilgas ir sudėtingas, bet iš tikro jam tereikia vieno indo - virtuvinio kombaino. Iš bėdos galima dirbti ir su rankiniu blenderiu, bet be abejonės užtruksit ilgiau. Užtat dėl tokio gardumyno tikrai verta!


Storam ~17 cm skersmens pyragui reikės:
  • 350 g džiovintų slyvų,
  • 80 g datulių,
  • 150 g juodojo šokolado (kakavos kiekis priklauso nuo jūsų skonio, bet kepant su virš ~70% kakaviškumo šokoladu gali būti kiek kartoka ir per mažai saldu – žodžiu, Do renkasi ne mažiau nei 40% šokoladą ir būna skanu),
  • ~250-300 g rupių avižinių miltų (mes juos tiesiog sumalėm iš paprastų avižinių dribsnių), galit bandyt ir pilno grūdo kvietinius, bet už pasekmes neatsakom :D,
  • 1 apelsino sulčių ir truputėlio žievelės,
  • 1 obuolio,
  • 0.5 st. cukraus (bus taip jau normaliai saldu) arba tiesiog dar daugiau datulių,
  • 0.5 st. kakavos,
  • 3 v. š. kokio nors riešutų arba sėklų sviesto sviestuoto. Šįkart Dovilė rinkosi saulėgrąžų sviestą – puikiai tiko! Anksčiau bandėm žemės riešutų ir anakardžių sviestus – irgi buvo labai skanu.
  • 2 a. š. kokios nors skanios maltos kavos, nors tinka ir tirpi,
  • 2 a. š. cinamono,
  • žiupsnio druskos,
  • vanilinio cukraus,
  • 2 a. š. kepimo miltelių.
Ką daryti:
  1. Pamerkti džiovintas ir datules šiltame vandenyje bent dešimčiai minučių.
  2. Įkaitinti orkaitę iki 200 laipsnių.
  3. Išmirkusias datules ir slyvas (be skysčio) virtuviniu kombainu sumalti iki vientisos masės, įpjaustyti obuolį (žievelės lupti nebūtina) ir dar kartą sumalti iki vientisos masės.
  4. Ištirpinti šokoladą (galima ir mikrobangėje, tik atsargiai, kad nesudegtų – vis pamaišykit) ir įmaišyti jį į masę. Krėsti riešutų sviestą – vėlgi išmaišyti. Na, principą jau turbūt supratot: viską dedam ir viską maišom.
  5. Supilti apelsino sultis, atpjauti ir smulkiai sukapoti šiek tiek apelsino žievelės (~2×2 cm) ir vėl viską maišyti kombaine.
  6. Nuolat maišant pilti miltus, cukrų, kepimo miltelius, kakavą ir visus prieskonius. Maišyti, kol gausis vientisa lipni masė.
  7. Gautą masę sukrėsti į aliejumi gerai pateptą kepimo formą. Kantriai kepti ~40 minučių, tada patikrinti, ar jau iškepė.
  8. Pyragas bus drėgnas, bet viršus turėtų būti sukietėjęs, o prie įsmeigto dantų krapštuko neturėtų kibti tešla.
  9. Ištraukti pyragą iš orkaitės ir prieš pjaustant pilnai atvėsinti.
  10. Kuo ilgiau stovi – tuo jis skanesnis ir standesnis, tad geriausia kepti bent jau iš vakaro.

Tegul tik pabando būt neskanu!


2014-10-27

Veganų dienos 2014 KAUNE

Kad jūs žinotumėt, kokia nostalgija apima, prisiminus praėjusių metų Veganų dienas. Ten buvo pirmasis mūsų išėjimas į žmones su Sviestas sviestuotas, tuomet dar vadintu Mi ir Do riešutų sviestas. Visi taip skaniai jį valgė ir gyrė!.. Šiais metais, be abejonės, Sviesto sviestuoto prie vaišių bent jau Kaune tai būtinai bus. Be to, sviestu apdovanosime Veganiško burgerio konkurso nugalėtojus. Iiir dar vienas "be to": šįkart mes, Mi ir Do virtuvė, vesime paskaitą-pristatymą apie įprasto maisto veganizavimą! Pažadam, kad bus daug Food Porn.


2014-10-24

Brokolienė


Sentimentų akimirka. Kai Milda kažkokiu būdu sugalvojo šitą patiekalą, mes dar net negyvenom kartu, bet jis mus suvienijo. Buvo gūdus 2012-ųjų pavasaris, ir akcijos brokoliams sekė viena paskui kitą. Kelias savaites išvien valgėm tokius pietus. Milda - bendrabuty, o aš - savo šaltam bute. Tada susitikę arba per Facebook'ą aikčiodavom, KAIP SKANU. Dovilė net kiaurasamtį šitam skanumui gaminti nusipirko. Na, ir štai, po 2,5 metų pertraukos mes jau kartu valgom savo įstabią ir paprastą kaip 2x2 brokolienę.

Reikės viso labo:
  • 1 brokolio galvos,
  • druskos, pipirų pagal skonį.
Ką daryti:
  1. Brokolį susmulkinti į nedidelius žiedynėlius ir nuplauti. 
  2. Virti jį ant garų tol, kol visiškai suminkštės. Galima virti ir tiesiog sumetus į vandenį, bet mums skaniau verdant ant garų.
  3. Įkaitinus keptuvėje arba troškintuvėje kelis šaukštus aliejaus, sumesti brokolį. Kepti ir maišant vis patrinti, kol gausis brokolienė.
  4. Paskaninti druska ir pipirais. Tiktų greičiausiai ir kokie nors įmantresni prieskoniai, bet mums labai skanu ir taip minimalistiškai.
Viskas! Valgyti prikandant rupia juoda duona arba kokiais nors trapučiais.

Beje, kad jau tiek čia visokių sentimentų šita brokolienė iššaukė, iškilo mums klausimas. Ar yra koks nors maistas/patiekalas, sukeliantis jums labai gražius prisiminimus, ir kaskart jį valgydami, rodos, nusikeliat laiku atgal?


2014-10-21

Veganiško burgerio iššūkis

Artėjant lapkričio 1-ajai, Pasaulinei veganų dienai, dvi gyvūnų teisių organizacijos, Asociacija "Už gyvūnų teises" ir VšĮ "Tušti narvai", susikooperavo organizuoti renginius didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Renginiai vyks Vilniuje (4-5 d.), Kaune (5-6 d.), Šiauliuose ir Klaipėdoje. Išsamesnė informacija dėl užsiėmimų, vietų ir laikų - jau visai netrukus, bet preliminariais duomenimis, Mi ir Do virtuvė su kitų veganų pagalba Kaune, veganiško maisto apsuptyje, ves trumpą paskaitėlę apie tai, kaip easy peasy yra veganizuoti tokius įprastus neveganiškus valgius kaip kiaušinienė arba blynai. 

Na, o kol dar derinam viską dėl vietų ir laikų, kviečiam jus sudalyvauti IŠŠŪKYJE-KONKURSE. Tikrai neturit būti veganai, kad galėtumėt jame išmėginti savo jėgas, nes šio konkurso tikslas kaip tik ir yra paskatinti dalyvius į tokius, rodos, visiškai neveganiškus patiekalus kaip burgeriai, pažvelgti kitu kampu. 


Konkurso sąlygos labai paprastos. Reikia:

1. Pagaminti veganišką burgerį;
2.1. Jeigu turit maisto blog'ą, įkelti ten burgerio receptą ir atsiųsti nuorodą dovile@animalrights.lt
2.2. Jeigu neturit maisto blog'o, atsiųsti receptą su nuotrauka dovile@animalrights.lt
3. Receptas bus talpinamas Asociacijos „Už gyvūnų teises“ Facebook puslapyje;
4. Gražiausią ir maistingiausią receptus išrinks Komisija, o įdomiausią receptą - puslapio lankytojai;
5. Lapkričio pirmą savaitę Veganų dienų metu Vilniuje ir Kaune bus pagerbti ir apdovanoti receptų autoriai. (Paukštukas pačiulbėjo, kad Sviestas sviestuotas irgi prisidės prie laimėtojų apdovanojimo.)

PRADEDAM!

2014-10-13

Moliūginė avižinė košė


Moliūgai užauga dideli, o trintos sriubos ir troškiniai gali atsibosti, tad patariame pasiruošti tyrės ir ją naudoti visokiais gyvenimo atvejais. Pasiruošti ją paprasta – nulupti moliūgą, supjaustyti jį riekelėmis ir kepinti orkaitėje kokią valandą. Tuomet ištraukti ir sumalti blenderiu. Šią masę galima užsišaldyti arba susidėti į stiklainius. Vieną iš moliūgų tyrės panaudojimo būdų galima rasti O!Žvėris puslapyje (būtinai pabandysim!), o mes siūlome išsivirti sočią, purią, kreminę pusrytinę košę – moliūginę avižinę!


Dviese papusryčiauti reikia:
  • 1,5 stiklinės moliūgų tyrės
  • 1,5 stiklinės augalinio pieno arba vandens
  • 1 stiklinės avižų dribsnių (ne greitai paruošiamų)
  • 0,25 stiklinės džiovintų spanguolių arba razinų
  • 0,5 a. š. vanilinio cukraus
  • 1 a. š. malto cinamono
  • 1 a. š. malto muskato
  • 1 a. š. maltų gvazdikėlių
  • pasiskaninimui – moliūgų sėklų (kepintų)

Kaip paruošti?
Džiovintas spanguoles užpilti verdančiu vandeniu – kad aliejus ir cukrus kažkiek nusiplautų.
Į puodą (geriausia – storu dugnu) sukrėsti moliūgų tyrę, įpilti vandens, sumaišyti ir užvirti. Tada suberti avižas, prieskonius, vanilinį cukrų, sumažinti ugnį ir virti. Verdant patariu visąlaik maišyti, nes košė virdama kartais pokši ir dar mėgsta priskresti prie dugno.
Galiausiai suberti nuplikytas spanguoles. Maišyti, kol košė „suvirs“ iki mėgstamo skystumo ir kremiškumo. Pagardinti ant sausos keptuvės kepintomis moliūgų sėklomis.


2014-10-11

Humusas



Kai žmonės klausia, ką gero galima nuveikt su tahini, pirmiausia rekomenduojam pasigaminti naminio humuso, tad net šiek tiek gėda, kad tik dabar dalinamės ~mūsišku~ humuso receptu. Šiaip jau jis tradiciškai gaminamas iš avinžirnių, bet labai skanu ir iš pupelių arba raudonųjų lęšių. Pastarieji labai pasiteisina, kai staiga užsinori humuso, bet neužsimerkei iš vakaro avinžirnių arba pupelių. Išverda per keliolika minučių ir labai skanu! Bet šįkart mes susiplanavom savo pietus iš anksto, tad gaminom humusą iš pupelių.

3 žmonėms sočiai pavalgyti arba keliskart užkąsti reikės:

  • 2,5 stiklinės avinžirnių/pupelių/lęšių,
  • 1,5 v. š. tahini,
  • 2 šaukštų kokio nors skanaus nerafinuoto aliejaus (mes naudojom šalto spaudimo rapsų aliejų, bet dažniausiai siūlomas alyvuogių aliejus),
  • 1-2 šaukštų citrinos sulčių (pagal skonį)
  • druskos, pipirų ir kumino ir kitokių indiškų prieskonių pagal skonį,
  • 1-2 skiltelės česnako (tikrai nebūtina – labai skanu ir be jo),
  • vandens pagal situaciją.


Ką daryti:

  • Avinžirnius rankiniu blenderiu arba maisto smulkintuvu sutrinti kartu su aliejumi ir šlakeliu vandens taip, kad daugmaž viskas susitrintų ir gautųsi kažkas panašaus į bulvių košę.
  • Sudėjus tahini ir supylus citrinos sultis su dar trupučiu vandens, blendinti viską dar kartą, kad gerai išsimaišytų.
  • Pagal poreikį vis pilti po truputį vandens, kol gausis tinkama tepimui masė. Turėkit omeny, kad humusas stovėdamas šiek tiek sutirštėja, tad tegul jis lieka šiek tiek skystesnis negu norėtųsi.
  • Paskaninkite druska, pipirais ir kuminu. Jeigu norisi, išspauskit česnako.
  • Tepkit ant trapučio, duonos, valgykit su šviežiomis daržovėmis (pvz., kabinkit morkų lazdelėmis) arba kaip garnyrą.


Skanaus!

2014-10-10

Riešutų (ne)pienas ARBA Pienas sviestuotas



Jei mėgstat sausus pusryčius, pienišką košę arba dar kažką, kur reikėtų pieno (kad ir balintą kavą!), labai paprasta namuose pasidaryti riešutų (ne)pieną. Lengviausia jį daryti iš anakardžių, nes juos galima trumpai pamirkyti, tad jei pamiršot užsimerkti riešutus iš vakaro – ne bėda.

0,5 l pieno reikės:

  • 2 saujų riešutų arba sėklų (anakardžių, migdolų, saulėgrąžų…),
  • pusės banano arba poros datulių,
  • 1 šaukšto riešutų sviesto.

Ką daryti:

Nakčiai arba, jei naudojat anakardžius, bent jau pusvalandžiui pusėje litro vandens užmerkti dvi saujas nuplautų riešutų.
Iš ryto nupilti vandenį, kuriame jie mirko, užpilti tuo pačiu kiekio šviežio ir viską suplakti kokteilinėje kartu su puse banano arba pora datulių.
Įkrėsti šaukštą norimo riešutų sviesto ir dar paplakti, kad išsimaišytų – bus skaniau, kremiškiau ir sočiau!
Na, o tada, aišku, naudokit pagal paskirtį – pvz., pilkit viską ant sausų pusryčių ir valgykit, niam! Jeigu norisi užbalinti kavą, galit prieš naudojant nukošti marle, kad nebūtų nuosėdų.
Mūsų namuose riešutų melžėja dažniausiai yra Dovilė, tad ji rekomenduoja išbandyti anakardžių riešutų ir anakardžių sviesto derinį. O šiaip, galimybės eksperimentavimui plačios – kaip ir mūsų riešutų sviestų asortimentas. :3

2014-09-26

Riešutų sviesto ir bananų duona

Mes labai mėgstam bananus. Širdis plyšta, matant kokiomis kainomis jie pardavinėjami. Todėl tenka kartas nuo karto vis prasieiti pro daržovių kioskus arba turgus ir paieškoti nukainotų puikiai sunokusių bananų. Tada didžiąją dalį sutrinam ir užsišaldom (tada naudojam košėms, kokteiliams arba kepiniams), o likusius pasiliekam greitam suvalgymui arba bananų duonai. Bananų duonai tokie bananai kaip tik puikiai tinka, nes kuo jie labiau sunokę, tuo geresnė duonos tekstūra ir tuo ji saldesnė.

Šitas duonos receptas gimė tada, kai sugalvojom sunaudoti ne tik turimus bananus, bet ir eksperimentinį žemės riešutų-razinų sviestą (kažką panašaus malame ir klientams, tik jame razinos nėra sumalamos kartu su sviestu). Vieno valgyti kažkaip nesinorėjo, nes jis pernelyg saldus, o sviestą išmesti... jūs gal juokaujat. Tai va, atlikus trumpą research'ą internete, pamačiau, kad kiti maisto blogeriai nelabai kepa tokią duoną, kokią įsivaizdavau, kad noriu iškepti. Jie kepa arba šiaip bananų duoną su trupučiu riešutų sviesto, arba dalyką, nė iš tolo neprimenantį duonos. Kažką panašaus radau čia, bet kai pamačiau, kad reikia 3/4 puodelio aliejaus... Kam tada tas riešutų sviestas, jei šitiek aliejaus dar reikia pilti?! Teko modifikuot. Gavosi turtinga, soti, saikingai saldi, puri ir drėgna bananų duona.




Kepaliukui reikės:

  • 4 vidutinių puikiai sunokusių bananų (kuo juodesnė žievė – tuo geriau),
  • 3/4 puodelio žemės riešutų sviesto (žinoma, tiks ir kitos rūšies, jeigu norisi),
  • ~40 g razinų (bus saikingai saldu) arba galima keisti kokiu 1/3 puodelio cukraus,
  • šlakelio augalinio pieno,
  • 1,5 puodelio miltų (1 puodelio kvietinių ir 0,5 puodelio rupių avižinių). Galit bandyti kepti vien su avižiniais miltais – turėtų būti skanu, tik kepinio tekstūra ir kepimo laikas skirsis. Pasidalinkit įspūdžiais komentaruose, jei bandysit!
  • 1,5 a. š. kepimo miltelių,
  • žiupsnio druskos, šaukštelio cinamono ir vanilinio cukraus,
  • dar saujos razinų įmaišymui (nebūtina).

Ką daryti:
Įkaitinkit orkaitę iki 180 laipsnių.
Rankiniu blenderiu arba šakute sutrinkit bananus.
Jei norit saldinimui naudoti razinas, riešutų sviestą virtuviniu kombainu permalkit kartu su razinomis, kol gausit vientisą masę. Jeigu saldinsit cukrumi, praleiskit šį punktą.
Gerai išmaišyti bananus su riešutų sviestu (ir cukrumi, jei naudojat). Įpilkit šlakelį pieno ir gerai išmaišykit.
Atskirame inde persijokit naudojamus miltus. Sumaišykit juos su kepimo milteliais, vaniliniu cukrumi ir cinamonu.
Drėgną masę įmaišykit į miltus. Turėtų gautis tiršta ir lipni, bet šaukštu išmaišoma masė.
Įmaišykit razinas arba kitus priedus, kuriuos norit rasti duonoje.
Krėskit tešlą į aliejumi pateptą skardą, drėgna ranka išlyginkit paviršių ir kepkit apie 40 minučių arba kol iškeps, t.y. įsmeigę dantų krapštuką į kepaliuko vidurį, jį ištrauksit švarų.
Milda sakė, kad šilta skanesnė, bet paskui persigalvojo. Bet kuriuo atveju, geriau bent keliolika minučių atvėsinkit prieš pjaudami.

Linkim kantrybės, uodžiant nuostabų po visus namus pasklidusį kvapą ir laukiant, kol duona iškeps, o paskui – pravės!

2014-09-25

Greitas obuolių pagardas

Ką reiškia rašyti maisto blog'ą?
1. Gaminti įdomų ir skanų maistą, net jei ir tingi, nes nori įkelti naują receptą.
2. Valgyti atšalusį maistą, nes pusvalandį stengiesi nufotografuot jį taip, kad perteiktum jo nuostabumą. (Na, fotografuoja visada Milda, bet Dovilei kažkaip nejauku vienai valgyt, tai kartais ir ji solidarizuojasi.)
Taip buvo ir su šiuo receptu. Sugalvojom jį įdėti, nes jis yra juokingai paprastas ir greitas, todėl puikiai tinka skubiems rytams, kai norisi skanių pusryčių, bet nėra laiko, pvz., gaminti obuolpyragiškos košės "padažą". Tai, žodžiu, receptas paprastas, bet valgėm šaltus pusryčius. Vis tiek buvo labai skanu!


Reikės:
  • 2 obuolių,
  • 1 šaukšto citrinos sulčių,
  • žiupsnio druskos,
  • cinamono ir kitų norimų prieskonių (kardamono, cinamono, imbiero),
  • 1 šaukšto kokio nors sirupo: agavų, klevų arba Sweet Freedom – rekomenduojam, labai skanus ir universalus.
Ką daryti:
  1. Obuolius supjaustyti nedideliais kubeliais ir sudėti į dubenėlį.
  2. Sumaišyti juos su ctrinos sultimis, žiupsniu druskos, prieskoniais ir sirupu.
  3. Dėti į mikrobangų krosnelę ir, priklausomai nuo obuolių, jų supjaustymo stambumo ir krosnelės galingumo, kaitinti 3-6 minutes arba kol suminkštės.
Valgyti su blynais, koše arba tiesiog dėti ant trapučio/bulkos su riešutų sviestu! Labai tinka migdolų sviestas
Skanus ir šaltas!

2014-09-21

Kreminė moliūgų sriuba

Pildom paprastų, bet neprastų sriubų archyvą. O kadangi jau prasidėjo moliūgų metas, įtariam, kad tai bus ne paskutinis receptas, kurio pagrindinis ingredientas – ši įstabaus dydžio daržovė, labai plačiai pritaikoma kulinarijoje. Sriuba, kurią siūlom pasigaminti – lengvai ir greitai paruošiama, jai nereikalingi jokie įmantrūs ingredientai, o jos kremiškumas ir švelnus skonis labai maloniai nuteikia ir motyvuoja įsipilti dar. :3


4 žmonėms turėtų užtekti:
  • ~700 g išdarinėto moliūgo,
  • 3 nedidelių bulvių,
  • 1 nedidelės morkos,
  • 1 nedidelės paprikos,
  • 2 skiltelių česnako,
  • 1 saujelės šiaudeliais supjaustyto poro,
  • 1 kubelio sultinio,
  • ~800 ml vandens (geriau pradžioje įpilti mažiau, o paskui, jei matot, kad bus per tiršta, įpilti dar).

Ką daryti:
  1. Sukapoti česnaką, morką supjaustyti griežinėliais, o moliūgą, bulves ir papriką – nedideliais kubeliais.
  2. Puode ant aliejaus pakepinti porą, česnaką, morką ir papriką. 
  3. Kai viskas šiek tiek suminkštėja, pilti vandenį, suberti moliūgą ir bulves. Įmaišyti sultinio kubelį ir virti uždengus ant vidutinio stiprumo ugnies, kol viskas suminkštės.
  4. Sutrinti rankiniu blenderiu arba kokteilinėje (tik atsargiai, kad indas nesutrūktų!) Jei reikia, dar pasūdyti. Paskaninti šviežiai maltais pipirais.
Galima pabarstyti skrudintomis saulėgrąžomis, šviežiomis petražolėmis ar dar kuo nors, kas šauna galvon.

2014-09-14

Bevarškėčiai - varškėčiai be varškės

Kai kuriems žmonėms tapus veganais sunku pamiršti sūrį, varškę ar kepsnio aromatą. Todėl yra kuriami pakaitalai, skoniu ir kitomis savybėmis primenantys pieno ar mėsos produktus. Mums tokio poreikio nėra, tiesiog nepasiilgstame, bet kartais netyčiom gaunasi kažkas, kas primena neveganišką maistą. Taip vieną kartą ir gavosi veganiški varškėčiai, kuriuos Dovilė pavadino bevarškėčiais. Varškėtiško skonio jiems suteikė sojų jogurto rūgštelė, o prie tekstūros prisidėjo namuose maltų avižų miltų birumas.


Dviems žmonėms reikia:
  • 1 stiklinės avižų miltų
  • 1 a. š. kepimo miltelių
  • 1 a. š. vanilinio cukraus
  • 1 v. š. maltų linų sėmenų (nebūtina)
  • 1 v. š. cukraus (nebūtina)
  • žiupsnio druskos
  • 1 sunokusio banano
  • 1 stiklinės sojų jogurto
  • 2 v. š. aliejaus
  • 2-3 v. š. vandens
Kaip gaminti?
  1. Sumaišyti sausus ingredientus.
  2. Į juos supilti jogurtą, aliejų, vandenį, sukrėsti šakute sutrintą bananą, 
  3. Viską gerai išmaišyti; tešla turi būti gana tiršta (juk tai „varškėčiai“!), bet jeigu visai nekrenta nuo šaukšto, įpilti dar 1-2 šaukštus vandens.
Tešla prieš kepimą
Įkaitinti keptuvę, patepti ją aliejumi ir šaukštu krėsti tešlą. Bevarškėčius kepti ant vidutinės ugnies. Apversti, kai blyno kraštai parus.


2014-08-29

Avokado ir tahini užtepėlė


Avokadas yra toks dalykas, kuris dažniausiai noksta ilgai ir nuobodžiai, bet kai sunoksta, jį reikia suvalgyt per 5 minutes, nes kitaip pernoks ir bus ne tik nebegražus, bet ir nebeskanus. Tad jei jums pasisekė ir nutaikėt kaip tik tą momentą, kai avokadas yra tinkamas valgyti - skubėkit gaminti šią paprastą užtepėlę, kol dar nevėlu! Ji bus maistingas ir greitas užkandis su trapučiais arba tortilijomis.


2 žmonėms užkąsti reikės tik:
  • 1 gerai sunokusio avokado,
  • 1/3 nedidelės raudonosios paprikos,
  • 1 v. š. tahini (jei norisi mažiau kartumo – dėkit pusę šaukšto),
  • 1 v. š. citrinos sulčių,
  • prieskonių: druskos, pipirų, šviežių baziliko lapelių, jei turit,
  • 1-2 skiltelių česnako (labai pagyvina skonį, bet skanu ir be jo!)
  • tiktų ir kokia pusė raudonojo svogūno bei sauja alyvuogių, bet mes šįkart nedėjom, nes neturėjom, ir buvo vis tiek skanu.

Ką daryti:

Smulkiais kubeliais supjaustyti papriką ir, jei naudojat, alyvuoges bei svogūną.
Avokadą išskobti iš skūros ir sutrinti šakute.
Dėti tahini, prieskonius, pilti citrinos sultis, išspausti česnaką ir gerai išmaišyti.
Suberti kubeliais pjaustytus likusius ingredientus, viską dar kartą išmaišyti.
Tepti ant trapučio ir valgyti. Labai tinka su agurku arba pomidoru.


2014-08-28

Kepti obuoliai su riešutų sviestu

Kaip smagu turėti daug obuolių! Kai nebespėji jų valgyti šviežių ir spausti sulčių (o paskui ilgai plauti sulčiaspaudės), galima juos kepti. Košės, pyragai, blyneliai ir kiti gardėsiai yra gerai, bet ne kiekvieną rytą yra laiko ir ūpo ką nors tokio makaluoti, o skaniai papusryčiauti norisi vi-sa-da. Tokiu atveju galima tiesiog įjungti orkaitę ir „pašauti“ ten skardą obuolių. Kol pasimankštinsit arba nusiprausit, jūsų pusryčiai bus gatavi. Negana to, kepti obuoliai yra ne tik skanu, bet ir naudinga! Jie išjudins jūsų virškinamąjį traktą ir paruoš jį naujai dienai.


Ko reikės:

  • obuolių,
  • žiupsnio cinamono, vanilinio cukraus ir/arba kitokių norimų prieskonių (pvz., muskato, imbiero),
  • riešutų sviesto (mes šįryt valgėm su kokosiniu žemės riešutų sviestu, bet puikiai tiks bet kuris mūsų malamas).

Ką daryti:
Įkaitinti orkaitę iki 150-180 laipsnių.
Perpjauti obuolius per pusę, išimti jų sėklas ir sėklalizdžius.
Dėti obuolių puseles ant skardos, pabarstyti prieskoniais (cinamonu, vaniliniu cukrumi ir pan.).
Kepti, kol obuolių vidus suminkštės. Kepimo laikas priklauso nuo jūsų orkaitės ir obuolių rūšies – pvz., standesni ir rūgštesni minkštėja ilgiau. Turėtų užtrukti apie 30 minučių, bet dėl visa ko kartas nuo karto patikrinkit, kaip jiems sekasi.


2014-08-27

Kepti žirniai

Čia, jeigu ką, ne tie geltonieji džiovinti žirneliai, išvirti ir paskui pakepti. Čia džiovinti žalieji žirneliai, išmirkyti pernakt ir tada iškepti. Gal skamba keistai, bet nepabandęs nesužinosi, kaip skanu juos valgyti tiek vienus, tiek kaip priedą prie kokio šilto patiekalo. Galų gale, galima keptų žirnių įmaišyti į kokį nors mėgstamą troškinį, prieš jam baigiant troškintis: jie pagyvins tekstūrą ir pridės daug baltymų!


 Reikės:
  • džiovintų žaliųjų žirnelių (tenka ir vėl reklamuoti PC „Prisma“, bet gal galima rasti ir kur nors kitur arba patiems susidžiovinti iš savo daržo),
  • druskos, pipirų ir kitokių norimų prieskonių (leiskit pasireikšt savo fantazijai!)
Ką daryti:
  1. Išmirkyti žirnelius pernakt arba bent 8-9 valandas.
  2. Nupilti vandenį, kuriame mirko žirniai, ir kaip įmanoma geriau juos nusausinti.
  3. Dėti į keptuvę tiek žirnių, kad jie pasklistų vienu sluoksniu (arba šiek tiek daugiau), ir kepti ant silpnos ugnies, kartas nuo karto vis pamaišant. Įberti norimų prieskonių. Kepti, kol žirnių vidus gerai suminkštės, o išorė apskrus (apie 15-20 minučių). Jie neturi būti toki minkšti, kaip virti žirniai!
  4. Sukrėsti iškeptus žirnius į lėkštę, padengtą popieriniu rankšluosčiu, kad susigertų papildomi riebalai.

Viskas! Kaip jau minėjom, galima juos valgyti vienus kaip užkandį (siūlom tuomet pasišildyti, o jei norisi valgyti šaltus, pereikit prie galimų modifikacijų) arba kaip kokio nors patiekalo papildą. Mes įmaišėm dalį į improvizuotą troškinį pavadinimu „Ką turim šaldytuve“.

Pora galimų modifikacijų:
  • galima bandyti šitaip kepti avinžirnius,
  • galima bandyti kepti žirnius arba avinžirnius orkaitėje. Tuomet jie gausis traškesni. Tereikia juos nusausintus išmaišyti su šaukštu aliejaus ir norimais prieskoniais. Kepti ~180 laipsnių temperatūroje, kol išorėje užsidės kietesnė plutelė. Išėmus iš orkaitės, vėsdami jie taps šiek tiek traškesni. Puikus užkandis!

2014-08-26

Traškūs kalafijoro gabalėliai su Tzatziki padažu

Kartais taip sunku nuspręst, ką šiandien valgyti. Tokių egzistencinių klausimų kamuojamos, vaikščiojom „Prismos“ daržovių skyriuj, kol pamatėm gražų ir nedidelį kalafijorą. Nusprendėm, kad reikia imt, nes kažkur kažką skaitėm apie kažkokius orkaitėj keptus kalafijoro gabalėlius, tai ką nors sugalvosim pakeliui namo. Kaip nors ten juos išvoliosim, pakepsim ir valgysim su kokiu nors padažu. Traškių gabalėlių derinys su padažu taip skaniai suderėjo, kad vienu prisėdimu beveik viską ir sukirtom.


  Kalafijorų gabalėliams reikės viso labo:
  • 1 nedidelės kalafijoro galvos,
  • 4-5 v. š. avinžirnių miltų (arba kitokių, bet su jais gaminti nebandėm),
  • visokių prieskonių: druskos, kokių nors ten česnakinių, žolelių (čiobrelių, baziliko) ir pan.
 Padažui:
  • 250 ml natūralaus sojų jogurto (nesaldinto) – jo galima įsigyti PC „Prisma“ (Kaune būna tikriausiai tik Pilies „Prismoje“),
  • 2 nedidelių agurkėlių,
  • 1-2 skiltelių česnako,
  • 1 v. š. citrinos sulčių,
  • žiupsnio druskos ir pipirų.
Ką daryti? 
Kepti kalafijorus:
1. Susmulkinti kalafijorą iki kąsnio dydžio žiedynų, nuplauti ir nuplikyti verdančiu vandeniu (nežinom, kodėl nuplikėm – tiesiog intuityviai, bet jūs irgi būtinai nuplikykit :D).
2. Avinžirnių miltus sumaišyti su norimais prieskoniais ir, užpylus trupučiu vandens, gerai išmaišyti, kad neliktų gumulėlių. Tuomet įpilti dar vandens ir šaukštelį aliejaus – tiek, kad gauta tešla būtų tokio tirštumo kaip lietinių tešla.
3. Pamirkyti kalafijoro gabalėlius tešloje ir šiek tiek nuvarvintus dėti ant aliejumi pateptos kepimo skardos.
4. Kepti iki 150 laipsnių įkaitintoje orkaitėje tol, kol paviršius gražiai apskrus, o vidus suminkštės (apie 30 minučių, bet vis patikrinkit ir esant reikalui pavartykit, kad nepradėtų degt).
Valgyti šiltus, nes vėsdami nuo kalafijorų drėgnumo gali prarasti traškesį! Jei neturit reikiamų ingredientų Tzatziki padažui, iškepusius gabalėlius skanu valgyti tiesiog su kečupu arba kečupo-majonezo (veganiško!) mišiniu, bet mes primygtinai rekomenduojam išbandyti universalų Tzatziki padažą, tiksiantį valgyti ne tik su kalafijoro gabalėliais, bet ir, pvz., daržovių šiaudeliais, kukurūzų traškučiais ir šiaip visokias dalykais, prie kurių norisi rūgščiai gaivaus česnakinio padažo. Aišku, visada galima ir vieną šaukštais kabinti. :3



Tzatziki padažą pagaminti labai paprasta:
  1. Burokine tarka sutarkuoti 2 agurkėlius. Jei labai sultingi – galima nusunkti, bet šiaip nebūtina.
  2. Sumaišyti agurkus su sojų jogurtu, citrinos sultimis, druska ir pipirais, įspausti česnako pagal poreikį (1-2 skilteles).
  3. Stengtis neiškabinti šaukštu, kol kepa kalafijorai.

2014-08-21

Trinta cukinijų ir pomidorų sriuba su pupelėmis

Kai Milda grįžo iš savo tėviškės, negalėjo nustot garsiai svajot apie puikią sriubą, kurią jai išvirė Mamytė. Sakė, tris kartus kartojo. Pabandėm pagaminti kažką panašaus. Žinoma, nesigavo taip mamytiškai, bet vis tiek labai skanu. (Kitaip tariant, namuose neturėjom paprikų ir svogūnų, tai teko šiek tiek pamodifikuoti receptą.)


4 sočiom porcijom reikės:
  • 1 neperaugusios cukinijos (apie 800 g),
  • 5 pomidorų,
  • jeigu turit papriką ir dar raudoną - nuostabu, bet mes nedėjom, nes neturėjom, o daržovių kioskas už viso 100 metrų,
  • 1 morkytės,
  • 1 puodelio virtų pupelių,
  • 2 gerų skiltelių česnako,
  • prieskonių: druskos, pipirų, saldžiosios paprikos, dar kokios nors aštrumos, jei norisi (labai geras yra prieskonių mišinys vištienai, jeigu ką),
  • 1 v. š. pomidorų padažo.

 Sriubą verdam taip:
  1. Puode ant aliejaus pakepinam morką (supjaustytą plonais griežinėliais) ir papriką (šiaudeliais), jeigu turim. 
  2. Kai viskas skaniai pakvimpa ir suminkštėja, dedam cukiniją (pjaustytą pusžiedžiais). Išmaišom ir uždengiam, kad trumpai pasitroškintų.
  3. Po kokių 3 minučių atidengiam, paprieskoniuojam, užpilam pusantro puodelio arba puse litro vandens (priklausomai nuo to, kokio skystumo sriubos norisi) ir verdam.
  4. Kai cukinija suminkštėja, laikas dėti apystambiai supjaustytus tris pomidorus ir sukapotą česnaką. Belieka sriubą virti, kol viskas suminkštės. 
  5. Sutrinam sriubą rankiniu blenderiu. Mes neturim blenderio, tai savo sriubas trinam kokteilinėj. Rizikinga, bet gyvenimas ne rožėm klotas.
Ką daryti su pupelėm:
  1. Kai sriuba jau baiginėja virti (pvz., kai jau sudėti pomidorai), pilam į keptuvę aliejaus ir kepam jame pupeles. Joms šiek tiek apkepus, nepagailim visokių prieskonių (pamoka ateičiai: reikia nepersistengti su aštrumu). Išmaišom ir suberiam smulkiais kubeliais supjaustytus likusius du pomidorus. Pakepinam, kol pomidorai suminkštės.
  2. Dedam šaukštą pomidorų padažo, išmaišom ir dar šiek tiek pakaitinam. Paragaujam, ar ne per rūgštu. Jei per rūgštu - dedam pusę šaukštelio cukraus.
  3. Verčiam pupeles į sutrintą sriubą, išmaišom.
Jei turim šviežių bazilikų arba petražolių – pabarstom ir VALGOM!

2014-08-06

Mama Ganush

Vieną kartą bandėm pasidaryti „baba ganush“. Tik ne su tahini, o saulėgrąžų sviestu. Ir su baklažanais nesuminkštėjusiais. Vienai kažkaip suėjo, kita liko nevalgius. Žodžiu, pirmas blynas prisvilęs. Antro blyno kažkaip ir nekepėm, bet kai ką panašaus šiandien pagaliau ir pasidarėm. Tai yra „baba ganush“ modifikacija – „mama ganush“. Vietoj baklažanų trynėm šių dienų favorites cukinijas, kurios puikiai suderėjo su namų gamybos tahini.


Reikės visai nedaug!
  • 1 vidutinės cukinijos arba dviejų mažų (~800 g)
  • 0,5 citrinos sulčių
  • 2-3 šaukštų tahini (sezamų pastos)
  • 2 skiltelių česnako
  • žiupsnio druskos
  • pipirų


Ką daryti?
Jeigu jūsų cukinijos mažos, plonos, nepjaustykite jų, tik aptepkite plonai aliejumi ir dėkite į karštą (200-230 C) orkaitę ant grotelių; jei cukinija storesnė, perpjaukite į tris dalis ir darykite tą patį. Kas 10 min. apverskite ir patikrinkite, ar cukinija dar ne minkšta. (Jei cukinija jau tokia peraugus, kad jos odelė sumedėjus – nulupkite ją!)

2. Suminkštėjusią cukiniją atvėsinkite ir supjaustykite stambiais kubeliais.
3. Susmulkinkite česnaką.
4. Į maisto smulkintuvą, trintuvą ar kombainą dėkite cukinijas, susmulkintą arba trintą česnaką, tahini, įspauskite citrinos, pabarstykite druska ir pipirais. Ragaukite, jei trūksta tahini – dėkite dar, tik nepamirškite, kad sezamas turi kartumo!

Skanaukite su daržovėmis, trapučiais, duonelėmis.


 

2014-07-14

Kaliaropių ir raudonųjų kopūstų salotos

Buvom visai užmiršusios, kad egzistuoja tokia daržovė kaliaropė, kol draugė mums jos neatnešė, nežinodama, ką su ja daryti. Sugalvojom padaryt salotas. Paprasta, greita (ypač turint maisto kombainą!) ir skanu.



Reikės:
  • Maždaug 1/4 raudonojo kopūsto galvos (gali būti ir baltas – tiesiog mes pagalvojom, kad su raudonuoju gražiau ir įdomiau),
  • 1 didelės morkos,
  • 1 nedidelės kaliaropės,
  • Svogūnų laiškų, krapų ir petražolių (nepagailėti!),
  • Veganiško majonezo pagal skonį (mes naudojome „Sojalitos“ sojų majonezą iš „Rimi“, bet turėtų puikiai tikti ir pigesnis „Salotų majonezas“, kurio galima rasti beveik visose didesnėse parduotuvėse),
  • Druskos, pipirų pagal skonį.
Ką daryti:
Kopūstą supjaustyti labai plonais šiaudeliais, morką ir kaliaropę sutarkuoti, žalumynus – sukapoti. Viską sumaišyti, paskaninti druska ir pipirais, tada krauti į lėkštes/dubenėlius, sumaišyti su majonezu ir valgyti. 
Jei visų pagamintų salotų iškart neįveiksit, jas geriau laikyti šaldytuve nesumaišytas su majonezu.
Skanaus!


2014-07-04

Karis su kokosų grietinėle


Važiavom kažkada mudvi pavargusios po darbo namo ir skundėmės viena kitai, kaip norim valgyt ir kaip grįžus reikės skubėt ką nors gaminti. Bet prisiminėm staiga, kad jau šimtas metų, kaip nevalgėm jokioje viešo maitinimo įstaigoje, ir nusprendėm, kad galim sau leisti tokią prabangą. Kaune vietų, kuriose būtų galima pavalgyti įdomiai ir veganiškai, nėra tiek jau daug, tad išsirinkti nebuvo sunku – nuėjom į Mokshą. Ten valgėm troškinį, kuris paliko labai gerą įspūdį ir neabejotiną pilnumą skrandyje. Po kelių savaičių pagaliau susiruošėm pabandyt jį savaip atkartoti namuose – štai mūsų rezultatas.

Reikės:
  • 1 nedidelio brokolio,
  • 1 puodelio šparaginių pupelių (tinka ir šaldytos),
  • 1 paprikos (naudojom geltonąją, bet tiktų ir raudonoji),
  • 200 g konservuotų ananasų,
  • 200 ml kokosų grietinėlės (tai nėra tas pats, kas kokosų pienas; jos galima rasti didesnėse parduotuvėse, azijietiškos virtuvės skyriuose, o Prismoje galima nusipirkti kaip tik 200 ml pakuotę),
  • 3-4 saulėje džiovintų pomidorų puselių,
  • prieskonių:
    • 1 a. š. džiovintos saldžiosios paprikos, 
    • 0,5 a. š. kario, 
    • kokių nors aštrokų prieskonių pagal pageidaujamą aštrumą, pvz., česnakinių arba aitriosios paprikos.
    • druskos pagal skonį.

Ką daryti:
1. Susmulkinti daržovės: brokolius – vidutinio dydžio žiedynėliais, paprikas – šiaudeliais, šparagines pupeles – į 4 dalis, konservuotus ananasus (prieš tai, žinoma, nuvarvinus ir praskalavus) – smulkiais gabalėliais, o saulėje džiovintus pomidorus smulkiai sukapoti. Jei šparaginės pupelės šviežios, jas prieš pjaustant geriau kokiai minutei panardinti į verdantį vandenį, kad šiek tiek apvirtų, ir atvėsinus pjaustyti.
2. Troškintuvėje įkaitinti aliejų, pakepinti paprikas ir sumaišyti su prieskoniais. Joms šiek tiek pakepus, suberti brokolius su šparaginėmis pupelėmis ir saulėje džiovintais pomidorais, išmaišyti ir uždengus troškinti, kol viskas suminkštės. Tada jau galima pilti kokosų grietinėlę, pasidžiaugti po virtuvę pasklidusiu nuostabiu kokosišku aromatu, suberti ananasus, gerai išmaišyti ir uždengus dar patroškinti ant silpnos ugnies 2-3 minutes.

Viskas! Perspėjam, kad troškinys labai sotus. <3

2014-06-08

Cukinijų troškinys su pomidorų ir tofu pagardu


Kai šaldytuve baiginėjasi tofu galiojimo laikas, o tofkienę kepti jau pabodo – štai kaip gimsta naujas receptas.


Reikės:

Troškiniui:
  • 1 nedidelės cukinijos,
  • 200 g pievagrybių,
  • dubenėlio šparaginių pupelių (žinoma, tinka ir šaldytos),
  • 2 bulvių (Dovilė sako, kad nebūtina, o Milda - kad būtina),
  • paskaninimui: druskos, džiovintų bazilikų, mairūnų, čiobrelių, česnakų granulių, saldžiosios raudonosios paprikos, kmynų, kalendros, juodųjų pipirų - visko pagal skonį ir nuotaiką.
Tofu pagardui:
  • 150 g kieto tofu,
  • 6 nedidelių pomidorų,
  • 1 didelio svogūno,
  • 2-3 skiltelių česnako,
  • 3 v. š. pomidorų padažo,
  • pagal skonį druskos, 
  • maltų: pipirų, aitriųjų paprikų, kmynų, garstyčių sėklų, raudonėlių, rozmarinų, bazilikų ir čiobrelių.
Ką daryti:
1. Šiek tiek pamarinuoti tofu. Pirmiausia jį reikia gerai nusunkti, suvyniojant į popierinius rankšluosčius ir prislegiant kuo nors sunkiu. Tada supjaustyti kubeliais ir sumaišyti su pomidorų padažu, išspaustu česnaku bei prieskoniais (išskyrus rozmarinus, bazilikus ir čiobrelius). 
2. Kol marinuojasi tofu, galima gaminti troškinį. Stambiai supjaustyti cukiniją, šparagines pupeles, grybus ir bulves. Įpilti į troškintuvę (arba keptuvę su storu dugnu ir dangčiu) aliejaus tiek, kad padengtų jos dugną, pirma šiek tiek pakepinti pievagrybius, sumesti cukiniją ir uždengus patroškinti, kol produktai išleis savo skysčius. Tada - bulvių ir prieskonių eilė. Viską troškinti ant žemos ugnies, tik nepamiršti po kokių 5 minučių sudėti šparagines pupeles. Troškinti, kol bulvės suminkštės.
3. Baigiant trokšti troškiniui, pats laikas pradėti gaminti tofu pagardą. Nepagailėjus aliejaus, keptuvėje pakepinti stambiai supjaustytą svogūną, tada sumesti tofu kartu su visu savo marinatu ir minutę gerai maišant pakepti. Kai jau atrodo, kad šiam kepiniui žūt būt reikia kokio nors skysčio - sudėti smulkiai pjaustytus pomidorus ir kepti ant silpnos ugnies, kol jie suminkštės iki beveik vientisos masės. Paskaninti rozmarinu, baziliku bei čiobreliais.

Pagardą galima pilti ant troškinio arba dėti šalia jo. Skanaus!

Bazilikų Pesto


Užderėjus balkoniniams darželiams, kviečiame pasigaminti bazilikų padažo-užtepo Pesto. O jį pasigaminti labai paprasta.


250 g indeliui reikia:
  • 1 prigrūsto puodelio baziliko lapelių
  • 0,75 puodelio anakardžių
  • 0,25 puodelio aliejaus
  • 2-3 skiltelių česnako
  • poros žiupsnių druskos
  • šiek tiek citrinos sulčių
Bazilikus ir riešutus sumesti į maisto smulkintuvą, įberti druskos, įspausti sulčių bei sudėti trintą česnaką. Pradėti malti ir bemalant pilti aliejų (pilti, kol galvojate, kad reikia). Jei malate ne rankiniu smulkintuvu, o, pavyzdžiui, virtuviniu kombainu, masė gali pasklisti po indą ir likti nesumalta, tad teks karts nuo karto šaukštu ją sugrąžinti prie ašmenų. Pamalti porą minučių iki norimos konsistencijos ir ragauti su trapučiu, tortilijos traškučiu, makaronais...